Race Summary
50 competitors (45 men, 5 women)
49 finishers (44 men, 5 women)
Place | Competitor | Total | Race Points |
Women Class 11 (75-79) | Time | Race Points | |
1 | Jones, Doris (CN) | 1:40.20 | 0.00 |
Men Class 12 (80-84) | Time | Race Points | |
1 | Johnson, Leon (RM) | 1:49.20 | 0.00 |
Men Class 10 (70-74) | Time | Race Points | |
1 | Kaufman, Lee (RM) | 57.73 | 0.00 |
2 | Hauser, Charles (RM) | 1:00.90 | 72.48 |
Women Class 9 (65-69) | Time | Race Points | |
1 | Rymer Davis, Carol (RM) | 1:05.20 | 0.00 |
Women Class 6 (50-54) | Time | Race Points | |
1 | Saylor, Jeanette D (RM) | 56.66 | 0.00 |
Women Class 3 (35-39) | Time | Race Points | |
1 | Kaufman, Jennifer L (RM) | 57.59 | 0.00 |
Women Class 0 (under 21) | Time | Race Points | |
1 | Harkins, Courtney L (RM) | 1:00.20 | 0.00 |
Men Class 9 (65-69) | Time | Race Points | |
1 | Triggs, Tim (RM) | 1:01.60 | 0.00 |
2 | Wienke, Bruce (RM) | 1:07.80 | 132.86 |
3 | Benson, Robert W (RM) | 1:15.50 | 297.86 |
Men Class 8 (60-64) | Time | Race Points | |
1 | Wolf, Hans (RM) | 56.86 | 0.00 |
2 | Ford, Chip (RM) | 57.18 | 7.43 |
3 | Gortmaker, Wiebe (RM) | 58.15 | 29.95 |
4 | Roy, Victor (IM) | 58.56 | 39.47 |
5 | Smith, Graham (RM) | 58.69 | 42.48 |
6 | Karjalainen, Rauli (IM) | 59.35 | 57.81 |
7 | Malmros, Richard (RM) | 1:03.30 | 149.50 |
8 | Hahn, Richard (RM) | 1:07.30 | 242.36 |
Men Class 7 (55-59) | Time | Race Points | |
1 | Judge, Russell (RM) | 57.57 | 0.00 |
2 | Runberg, Jon (RM) | 59.17 | 36.69 |
3 | Hayden, John (RM) | 59.58 | 46.09 |
4 | Patten, Terry (RM) | 1:00.30 | 62.60 |
5 | Park, Richard L (RM) | 1:02.40 | 110.75 |
Men Class 6 (50-54) | Time | Race Points | |
1 | Briggs, Richard | 54.76 | 0.00 |
2 | Klemme, Erik (RM) | 54.91 | 3.62 |
3 | Fuchsberger, Franz (RM) | 54.95 | 4.58 |
4 | Ginsburg, Chuck (RM) | 56.70 | 46.76 |
5 | McLaren, Daniel D | 57.31 | 61.47 |
6 | Ripp, Thomas (RM) | 59.29 | 109.20 |
7 | Wilson, Steve (RM) | 1:05.60 | 261.30 |
Men Class 5 (45-49) | Time | Race Points | |
1(t) | Butler, Kevin (RM) | 56.30 | 0.00 |
1(t) | Emery, Ron | 56.30 | 0.00 |
3 | Beyer, Alan (RM) | 56.35 | 1.17 |
4 | Litherland, Kenneth (RM) | 59.70 | 79.72 |
5 | Graham, Mark (RM) | 1:02.40 | 143.02 |
- | Clemetson, Andrew | DNF | |
Men Class 4 (40-44) | Time | Race Points | |
1 | Tomcich, Bill (RM) | 57.73 | 0.00 |
2 | Wiesiolek, Martin (RM) | 58.02 | 6.63 |
3 | Wallgren, Henning | 59.57 | 42.07 |
Men Class 3 (35-39) | Time | Race Points | |
1 | Griffin, David (RM) | 58.96 | 0.00 |
Men Class 2 (30-34) | Time | Race Points | |
1 | Mahoney, Joel (RM) | 56.14 | 0.00 |
Men Class 1 (21-29) | Time | Race Points | |
1 | Keenan, Luke (PN) | 54.51 | 0.00 |
2 | Zehner, Robby (RM) | 55.95 | 34.87 |
3 | Widmann, Jeremy (RM) | 57.05 | 61.51 |
4 | Ashby, Brandon (RM) | 59.71 | 125.92 |
5 | Johnston, Jeremy (RM) | 1:01.60 | 171.69 |
Men Class 0 (under 21) | Time | Race Points | |
1 | Nilsen, Fredrik (RM) | 55.14 | 0.00 |
2 | Wolf, Jonathan (RM) | 57.23 | 50.03 |
3 | Brook, Evan | 1:08.80 | 327.01 |